Siteyi tavsiye et       Ana sayfam yap       Favorilere ekle
   
 
 
Kurban  >  Evde kimler kurban kesecek

Arkadaşına gönder    Yazıcı   Ses dosyasını dinlemek için tıklayınız... Dinle  Ses dosyasını, butonun üzerinde sağ tıklayıp Hedefi Farklı Kaydet (Save Target As...) seçerek bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz... İndir   Bütün Konuların Sesli Arşivi'ne gitmek için tıklayın... Bütün Konuların Sesli Arşivi

Yazı boyutunu büyütmek için     

Evde kimler kurban kesecek
Bu yazıyı sesli olarak dinleyebilirsiniz
Ses dosyasını dinlemek için Flash Player gereklidir.
Sual: Hâli vakti yerinde olan bir aile, kaç kurban kesmesi lazım?
CEVAP
Evde kaç zengin var ise o kadar keserler.

Sual:
Geliri iyi olan bayanın kurban kesmesi gerekir mi? Yoksa eşim keseceği için bana gerekmez mi?
CEVAP
Nisaba malik iseniz kesmeniz gerekir. İkiniz de zenginseniz, ikinizin de kesmesi gerekir. İkiniz de fakirseniz ikinizin de kesmesi gerekmez. Yani zengin olan keser, fakir olanın kesmesi gerekmez, keserse mahzuru olmaz, sevap olur.

Sual:
Çalışan bayan ve erkeğin kurban kestirmesi mecbur mu?
CEVAP
Kurban nisabına malik olanın kurban kesmesi gerekir, çalışmakla alakası yok. Fakir bir hanımın 100 gram bileziği olup borcu da yoksa kadının kurban kesmesi vacip olur, arabası evi olan adam parası nisabı bulmuyorsa kesmez.

Sual:
Ailesi zengin olan bir öğrencinin de kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Hayır, zengin olan herkes kendi keser. Ana babanın zenginliği ile olmaz.

Sual:
Bir evde kadın kocası oğlu ve kızı var. 4 tane kurban kestirmek istiyorlar. Bu dört kişinin adına evin erkeği nasıl vekalet vermesi lazım?
CEVAP
Hepsi zengin ise hepsinin kurban kesmesi gerekir. Hepsi fakir ise hiçbirisinin kesmesi gerekmez. Kimi fakir kimi zengin ise zengin olanlar keser. Fakirler de kesse zararı olmaz. Hepsi birisine vekalet verebilir. O da yabancıya vekalet verebilir.

Sual: Babam 25 senedir kendisine vacip olsun olmasın, çocuklarım çalışıyor diyerek kendine kurban kesmiş. “Annenize hiç kesmedim bu sefer ona keselim” diyor. Olur mu? İkisine de vacip değil.
CEVAP
Kendisine vacip değilse annenize kesebilir. Mahzuru olmaz iyi olur.

Sual: Ayda elime 600 lira civarında bir para geçiyor. Eşim de 350 lira alıyor. 225 lira ev kiramız var. Arabamızın taksiti, diğer taksit ve ödemelerde 500 lirayı buluyor. Kenarda 550 $ birikmişimiz var. Kurban bize vacip olur mu?
CEVAP
Aylığın az veya çok olmasının hiç önemi yoktur, adam ayda 1000 lira alır, harcar elinde para kalmaz zekat da vermez kurban da kesmez. 300 lira alan birinin elinde ise 96 gram altın değerinde para veya bileziği olur, borcu olmaz, zengin olduğu için hem zekat verir hem de kurban keser.

İkinci bir husus, dinen kadın ve erkeğin mal varlığı birbirinden ayrıdır. Diyelim ki hanımınızın 100 gram altını varsa, borcu yoksa dinen zengindir, zekat verir ve kurban keser.

Bayram günü siz kendi borçlarınızı mevcut paranızdan çıkarırsınız, geriye elinizde nisap miktarı kadar paranız kalırsa dinen zenginsiniz demektir, kurban kesersiniz. Hanımınız da aynısını yapar. Bayramda elinde nisap miktarı para ve altını varsa zengindir, o da keser.
 
Geridön
 


 
Caliyet-ül Ekdar
(Sesli)

Türkiye Takvimi

Dünya Namaz Vakitleri
Güncelleme Tarihi
05 Temmuz 2015 Pazar
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
Ziyaretçi Sayısı
26631613
Siteyi tavsiye et       Ana sayfam yap       Favorilere ekle       Hatalı link bildir